آشنایی با انواع سنسور دزدگیر اماکن

حسگر حرکت دزدگیر چگونه کار می کند؟

در گذشته دزدگیرهای اماکن معمولاً بسیار ساده عمل می‌کردند، بدین صورت که هنگام شکسته شدن یک نقطه اتصال، نفوذ افراد متفرقه را تشخیص می‌دادند. این جدا شدن نقطه اتصال با باز شدن یا شکسته شدن یک پنجره یا درب که معمولاً دو نقطه فلزی که بخشی از مدار هستند، باعث ایجاد هشدار می‌شود. این قابلیت دزدگیرها برای یک دوره خوب بود، اما سارقین راه‌های جدیدی می‌یافتند و به راحتی از این سد رد می‌شدند. این امر منجر به تولید سنسورهای دزدگیر شد که فقط به قطع تماس وابسته نبودند، بلکه با کارگذاری سنسور حرکت دزدگیرها و با تشخیص رفت و آمدهای مشکوک امنیت بیشتری برای ساختمان‌ها فراهم کرد.

نقش حسگرهای حرکتی دزدگیرها در امنیت خانه

برای تشخیص حرکت، بطور معمول سنسور از پرتوهای لیزر (یا منبع دیگری از نور متمرکز) و حسگرهای نور استفاده می‌کند. این سیستم یک پرتو نور را به بیرون می‌فرستد. هنگامی که موجودی از پرتو نور عبور کند، سنسور این تغییر در سطح نور را ثبت می‌کند. این سنسور به نوبه خود به جعبه کنترل سیگنال می‌دهد، که به گونه‌ای تنظیم شده است که صدای آژیر بلندی را منتشر کند. هدف اصلی تشخیص حرکت افراد و ارسال هشدار به کنترل پنل دستگاه شماست که به مرکز نظارت شما هشدار می‌دهد. سنسورهای حرکتی هنگامی که در خانه نیستید و سیستم را تنظیم می‌کنید کار می‌کنند. حتی می‌توانید برخی از سیستم‌های امنیتی را برای ضبط وقایع از طریق دوربین امنیتی در هنگام حرکت تنظیم کنید. سنسورهای حرکتی مانند یک محافظ عمل می‌کنند و همیشه آماده واکنش به موقعیت‌های مختلف مانند حرکت در اتاق‌های خواب، باز یا بسته شدن پنجره ها یا درها و یا شکستن پنجره هستند. در اینجا برخی از موارد معمول استفاده از حسگرهای حرکتی آورده شده است: وقتی کسی به درب ورودی نزدیک می‌شود.هنگام نزدیک شدن بچه‌ها به مناطق دارای محدودیت در خانه مانند زیرزمین، اتاق کار یا کابینت دارو، به شما هشدار می‌دهدبا استفاده از نور حسگر حرکت در فضاهای خالی می‌توانید در مصرف انرژی صرفه جویی کنیداگر حیوانات خانگی وارد مناطقی از خانه می‌شوند که نباید وارد شوند، به شما اطلاع می دهند

انواع سنسورهای حرکتی سیستم دزدگیر 👈.

برای مشاهده انواع سنسور و پنلهای دزدگیر میتوانید روی لینک زیر کلیک کنید

https://egbu.ir/product-category/%d8%a8%d8%af%d9%88%d9%86-%d8%af%d8%b3%d8%aa%d9%87%e2%80%8c%d8%a8%d9%86%d8%af%db%8c/security-systems/fire-alarm-system/

حسگرهای حرکتی (یا ردیاب حرکتی) پایه اصلی سیستم امنیتی شماست زیرا شخصی را در خانه شما تشخیص می‌دهد که نباید باشد. یک سنسور حرکت از یک یا چند فناوری برای تشخیص حرکت در یک مکان استفاده می‌کند. وقتی سنسور حرکت دزدگیر، حرکتی را تشخیص می‌دهد، سیگنالی به کنترل پنل سیستم امنیتی شما که به مرکز نظارت متصل است، می‌فرستد. این امر شما و مرکز نظارت را از وجود تهدید احتمالی در خانه آگاه می کند. انواع مختلف حسگرهای حرکتی در سیستم‌های دزگیر بکار می روند که با توجه به سطح توقع شما از امنیت، میزان هزینه و محل مورد نظر یکی از این حسگرها برای منزل یا محل کارتان مناسب‌تر است.

مادون قرمز غیرفعال (PIR)

عملکرد برخی از سنسورهای دزدگیر اماکن تا حد زیادی مبتنی بر ردیابی هرگونه تغییر در انرژی مادون قرمز منفعل است. این دزدگیرها با نام PIR شناخته می شوند. دزدگیرهای PIR انرژی مادون قرمز ساطع شده توسط انسان و حیوان را تشخیص می‌دهند و با افزایش ناگهانی دما، آژیر هشدار پخش می‌شود. در سیستم های PIR حیوان خانگی می‌تواند باعث افزایش انرژی مادون قرمز شود، که این مسئله باعث به اشتباه افتادن سیستم تشخیص دزدگیر شود.

سنسورهای مادون قرمز غیرفعال با تشخیص تغییرات دما، گرمای بدن یا انرژی مادون قرمز را متوجه می‌شوند. حسگرهای مادون قرمز غیرفعال پرکاربردترین سنسور حرکتی در سیستم‌های امنیتی خانه هستند. هنگامی که سیستم خود را فعال می‌کنید، این سنسورهای حرکت را نیز فعال کنید تا تهدیدات احتمالی را گزارش دهد.

نحوه عملکرد سنسور حرکت مادون قرمز غیرفعالPIR))

پس از گرم شدن غیر عادی محل، سنسور می‌تواند گرما و حرکت را در مناطق اطراف تشخیص داده و یک شبکه محافظ ایجاد کند. اگر یک جسم متحرک بیش از حد مناطق شبکه را مسدود کند و سطح انرژی مادون قرمز به سرعت تغییر کند، سنسورها زنگ خطر را به صدا در می‌آورند. سنسورهای حرکتی مایکروویو (MW)این نوع سنسور پالس‌های مایکروویو را ارسال می‌کند و بازتابی از اجسام در حال حرکت را تشخیص داده و آن را اندازه گیری می‌کند. سنسور حرکتی مایکروویو مساحت بیشتری نسبت به سنسورهای مادون قرمز را پوشش می‌دهند اما باید در نظر داشت که قیمت بیشتری نیز دارند و همچنین در معرض تداخل‌های الکتریکی هستند.

سنسورهای حرکتی با فناوری ترکیبی

برخی از سنسورهای حرکتی می‌توانند چندین روش تشخیص را با یکدیگر ترکیب کنند تا سطح هشدارهای دروغین کاهش یابد. به عنوان مثال، ممکن است یک سنسور فناوری ترکیبی یک سنسور مادون قرمز غیرفعال را با یک سنسور مایکروویو ترکیب کند. سنسورهای حرکتی معمولا از فناوری ترکیبی از مایکروویو و مادون قرمز غیرفعال استفاده می‌کنند. هر نوع حسگر در مناطق مختلفی از طیف (از منفعل تا فعال) فعالیت می‌کند. سنسورهای حرکتی با فناوری ترکیبی نسبتا کمتر از انواع دیگر سنسورها باعث ایجاد هشدارهای دروغین می‌شوند، زیرا هر دو سنسور باید تحریک شوند تا آژیر خطر دزدگیر به صدا درآید. با این حال، این بدان معنا نیست که این نوع سنسور هرگز هشدارهای دروغین ایجاد نمی‌کند.

سنسورهای حرکتی مادون قرمز

فعالسنسورهای حرکتی مادون قرمز فعال سیگنال‌های الکتریکی ساطع می‌کنند که به یک ردیاب نور متصل می‌شوند. وقتی پرتوی الکتریکی با حرکت قطع می‌شود، صدای زنگ خطر سنسور حرکت تحریک می‌شود. این سنسورها در محیط‌های بیرون بهتر کار می‌کنند.

سنسورهای حرکتی توموگرافی

سنسورهای حرکتی توموگرافی در چندین نقطه از شبکه مش استفاده می‌کنند، بنابراین برای سطوح بزرگتر مناسب هستند. ردیاب‌های حرکتی توموگرافی می‌توانند از دیوارها و سایر موانع جسمی عبور کنند.

انواع دیگری از سنسورهای حرکتی

سنسورهای بازتابنده منطقه اشعه های مادون قرمز را از یک LED ساطع می‌کنند و از انعکاس آن اشعه‌ها برای اندازه‌گیری فاصله تا شخص یا جسم استفاده می‌کنند و هنگامی که سوژه در منطقه حرکت می‌کند آن را تشخیص می‌دهند.حسگرهای حرکتی التراسونیک بازتاب‌هایی از اجسام در حال حرکت را از طریق پالس امواج اولتراسونیک اندازه گیری می‌کنند.سنسورهای حرکت ارتعاشی، ارتعاشات کوچکی را که افراد هنگام حرکت در مکانی ایجاد می‌کنند، تشخیص می‌دهند. می‌توان یک سنسور حرکت ارتعاشی را در خانه ساخت، یک سنسور ارتعاش خانگی از یک جسم کوچک روی یک اهرم استفاده می‌کند که هنگام لرزش سوئیچ هشدار را فعال می‌کند. حسگرهای حرکتی خانگی می‌توانند به راحتی کار کنند، اما نسبتا غیر قابل اعتماد هستند.

سنسورهای تماسی دزدگیرها چگونه کار می‌کنند

در سنسورهای تماسی از آهن ربا برای تشخیص حرکت در یا پنجره استفاده می‌کنند. وقتی سنسور و آهنربا مربوطه با باز شدن درب یا پنجره از هم دور می شوند، در حالی که سیستم امنیتی فعال باشد، سنسور آژیر هشدار ایجاد می‌کند.

چگونه سنسورهای حرکتی حیوان خانگی را نادیده می‌گیرد

بیشتر سنسورهای مادون قرمز غیرفعال می توانند حیوانات را تا وزن مشخصی نادیده بگیرند. یک سنسور حرکتی با فناوری دوگانه در برابر هشدارهای دروغین در برابر حیوانات خانگی مقاوم‌تر است زیرا برای به صدا درآمدن نیاز به تحریک دو سنسور دارد.

برخی از سنسورهای حرکتی برای خانه‌هایی که حیوانات اهلی خیلی فعال دارند سطح حساسیت قابل تنظیم دارند. سنسورهای

حرکتی ویدئویی سیستم‌های دزدگیر

بسیاری از دوربین‌های امنیتی در هنگام احساس حرکت از پردازش سیگنال پیشرفته برای شروع ضبط استفاده می‌کنند. سیستم‌های کنترل شده توسط سنسورهای حرکتی با ضبط نکردن صدها ساعت فیلم بی‌فایده می‌توانند در حافظه صرفه جویی کنند، سیستم‌های با سنسور حرکتی ویدیویی فقط موارد مهم را ضبط می کنند.

سنسورهای حرکتی بی‌سیم

امروزه بیشتر سنسورهای حرکتی بی سیم هستند.

تنظیم سنسورهای حرکتی بی سیم بسیار آسان است. آنها نیازی به سیم‌کشی ندارند و با سایر اجزای سیستم امنیتی به صورت بی سیم ارتباط برقرار می‌کنند.قبل از نصب سنسورهای حرکتی، اطمینان حاصل کنید که دستورالعمل‌های نصب را کامل خوانده‌اید، زیرا احتمالاً شامل توصیه‌های خوبی برای نحوه قرارگیری سنسورها در آن یافت می‌شود.به خاطر داشته باشید که سنسورهای حرکتی کاملا بدون خطا نیستند و مواردی وجود دارد که می‌تواند هشدارهای نادرست ایجاد کند. هشدارهای دروغین معمولاً در اثر خرابی کابل‌های برق، خطای کاربر، تنظیم اشتباه و ضعیف برنامه، صاعقه و تجهیزات معیوب ایجاد می‌شوند.

حیوانات، حشرات و شاخ و برگ نیز می‌توانند در شرایط مناسب آنها را تحریک کنند.

نکات مربوط به نصب سنسورهای حرکتی

در حالی که بهترین کاری که می‌توانید برای افزایش کارایی سنسورهای خود و جلوگیری از هشدارهای دروغین انجام دهید، خواندن دستورالعمل های ارائه شده است، اما در این پست برخی از نکات مربوط به قرار دادن مناسب سنسورها آورده‌ایم.

سنسورهای حرکتی PIR 👈را با فاصله مناسبی از منابع گرما مانند رادیاتورها، دریچه‌های گرمایش و پنجره‌های آفتابی دور نگه دارید.

سنسورهای حرکتی

به قدری حساس هستند که می‌توانند با تشخیص تغییر سریع گرما، حتی ابرهایی که به سرعت جلوی خورشید می‌گذرد، فعال شوند. حسگرهای حرکتی را در مناطقی که افراد باید از آن عبور کنند، مانند راه پله یا راهرو اصلی قرار دهید. سارقین معمولاً به اتاق خواب می‌روند، بنابراین سنسور حرکتی را در نزدیکی آن اتاق یا اتاق‌های دیگر با وسایل با ارزش، قرار دهید.ارزیابی کنید که سارقین از کجاها وارد می شوند و چه مسیری را طی می‌کنند. بیشتر سارقین از درب ورودی یا عقب، درب پاسیو یا درب گاراژ وارد خانه می‌شوند، بنابراین توصیه می شود سنسورهای حرکتی را در نزدیکی آن مناطق قرار دهید.دیوارهایی را مشخص کنید که یک سارق ممکن است در کنار آنها راه برود، مانند راهرو یا یک مسیر باریک که به یک اتاق منتهی می‌شود. سنسورهای حرکتی هنگامی که سارق به موازات سنسور حرکت می‌کند نه به سمت آن، بهترین عملکرد را دارد.

بهترین نقاط برای نصب سنسورهای حرکتی

سنسورهای حرکت برای تشخیص حرکت در منطقه‌ای که نباید حرکتی وجود داشته باشد کار می‌کنند. وقتی به بهترین مکان برای سنسورهای حرکتی خود فکر می‌کنید ، نقاط دسترسی مهم و هرگونه آسیب پذیری احتمالی در خانه یا محل کار خود را که ممکن است یک متجاوز مورد سو استفاده قرار دهد را در نظر بگیرید. به عنوان مثال، در یک راهرو که فرد به موازات با دیوارها را می رود، نه مستقیم به سمت آن‌ها بهترین مکان برای قرار دادن سنسورهای حرکتی است.

نحوه نصب سنسور حرکتی

با استاندارد سازی سنسورهای حرکتی بی سیم، این سنسورها راحت‌تر از همیشه نصب می‌شوند. اگر می‌دانید چگونه از پیچ گوشتی استفاده کنید، می توانید یک سنسور حرکت نصب کنید. نصب صحیح به شما پوشش بهینه را برای تشخیص حرکت می‌دهد و به شما کمک می‌کند تا از بروز آژیرهای هشدارهای غلط جلوگیری کنید. سنسور حرکت خود را از جعبه خارج کنید.کیت سنسور حرکت شما باید دارای برخی دستورالعمل ها و ابزار جهت نصب باشد. اگر دستگاه شما باتری جداگانه دارد، باید آن‌ها را در حسگر حرکتی خود قرار دهید. درباره مکان تصمیم بگیریدقبل از نصب ردیاب حرکتی، باید موثرترین مکان‌ها را جهت نصب سنسور در نظر بگیرید. گوشه‌ها مکانی ایده‌آل هستند، زیرا با قرار دادن سنسورهای مادون قرمز در گوشه‌ها بیشترین مساحت تشخیصی را برای دزدگیر خود در نظر می‌گیرید.

بیشتر سنسورهای حرکتی طوری طراحی شده‌اند که دارای لبه های زاویه‌دار با سوراخ‌های برای پیچ‌ها هستند، بنابراین به خوبی در گوشه اتاق قرار می‌گیرند.سنسور حرکتی خود را بالای دیوار نصب کنید تا بهترین پوشش را داشته باشد، اما از قرار دادن آن روی یک وسایل بزرگ خانه مانند قفسه کتاب یا کمدها خودداری کنید، زیرا دامنه انرژی منفعل مادون قرمز را محدود می‌کنند.

سنسور حرکتی خود را روبروی ورودی اصلی قرار دهید

، این قاعده در هر اتاق یا راهرویی که این سنسورها را در آن قرار می دهید اعمال شود تا بتوانند بلافاصله مزاحمان را تشخیص دهند.وقتی یک سارق وارد خانه می‌شود، ممکن است از قبل به دنبال سنسور حرکت باشد. مکانی عالی که افراد بلافاصله به آن نگاه نمی‌کنند سقف است. حسگرها از هر زاویه‌ای کار می‌کنند، بنابراین این یک روش عالی برای جلوگیری از دزدی و تشخیص راحت‌تر سنسورهای حرکتی است. امروزه حسگرها طوری ساخته شده‌اند تا به راحتی هر جایی که بتوانید آن‌ها را قرار دهید. بدین صورت آن‌ها در خانه شما زیاد به چشم نخواهند آمد.

یک روش عالی برای پنهان کردن سنسورهای حرکتی این است که آن‌ها را بخشی از دکوراسیون منزل خود کنید. سنسورها را در میان قاب عکس‌ها و دستگیره‌ها پنهان کنید تا توسط متجاوزان به راحتی قابل مشاهده نباشند. اما دقت کنید که در هنگام نصب، سنسور مسدود نشود. سنسور را نصب کنیدسنسورهای مادون قرمز غیرفعال سبک هستند، بنابراین دیگر نگران مشکلات نصب نباشید. با یک پیچ گوشتی استاندارد کار نصب را انجام دهید، اما یک مته برقی یا دریل می تواند روند کار را تسریع کند. اکثر سنسورهای حرکتی دارای یک براکت نصب هستند که روی بدنه اصلی دستگاه مشخص است، بنابراین می توانید ابتدا آن را به دیواره پیچ کنید، سپس سنسور حرکت را دوباره داخل آن بچسبانید. برخی از سنسورهای مادون قرمز ممکن است برای نصب نیاز به جداسازی کامل داشته باشند و نصب آن کمی سخت باشد.

سنسور حرکتی را به سیستم دزدگیر متصل کنید

برای اتصال سنسور حرکتی به سیستم از دستورالعمل‌های راهنما پیروی کنید. اغلب از صفحه کلید اصلی یا برنامه تلفن همراه برای تنظیم ردیاب‌های حرکتی استفاده می‌شود. اگر دارای سنسور حرکتی هوشمند هستید، می توانید آن را از طریق یک هاب هوشمند به لامپ‌ها و سایر دستگاه‌های هوشمند متصل کنید تا هر زمان که حرکتی صورت می‌گیرد چراغ‌ها روشن شوند. حتی در مواقع خاصی از شبانه روز می‌توانید از برنامه هاب هوشمند برای ارسال هشدارهای حرکتی به دستگاه‌های تلفن همراه خود استفاده کنید. تنظیمات تشخیص حرکت خود را مشخص کنید

اکثر سنسورهای حرکتی هنگام فعال کردن سیستم، در سه حالت تنظیم می‌شوند:در حالت فوری که تمام حرکت‌ها باعث ایجاد آلارم هشدار می‌شود.حالت تأخیر که سنسور با تاخیر کار می‌کند، حتی اگر حرکت را تشخیص دهد، تقریباً 30 تا 60 ثانیه زمان دارید تا سیستم را قبل از به صدا درآمدن زنگ خطر قطع کنید.حالت پیگیری داخلی که با تأخیر در هنگام ورود کار می‌کند، اما فقط درصورتی که تماس درب ابتدا آغاز شود، در صورت تشخیص حرکت در خانه بدون ایجاد تماس درب، زنگ هشدا فوری به صدا در می‌آید.

نگه‌داری از سنسور حرکتی

با گذشت زمان، گرد و غبار می‌تواند بر روی صفحه نمایش سنسور حرکت شما جمع شود و با انرژی مادون قرمز تداخل پیدا کند و از این رو در تشخیص حرکت اثر کمتری خواهد داشت. آن را حداقل هر دو ماه یک بار با یک پارچه بدون پرز و مخصوص خشک یا کمی مرطوب تمیز کنید. اگر تصمیم دارید دیواری نزدیک سنسور حرکت خود رنگ‌آمیزی کنید، ابتدا دستگاه را جدا کنید. اگر روی سنسور حرکت مادون قرمز غیرفعال رنگ ریخته شود، باید آن را تعویض کنید. سایر کاربردها سنسورهای حرکتی

سنسورهای حرکت فقط برای امنیت خانه و محل کار شما نیستند. بسیاری از این نوع سنسورها در زمینه‌های صنعتی مورد استفاده قرار می‌گیرند، به عنوان مثال می‌توان از آن‌ها در خطوط مونتاژ استفاده کرد تا تعداد محصولات را شمارش کنند و در صورت نزدیک شدن فرد به تجهیزات خطرناک آن‌ها را خاموش کند.

در اینجا چند کاربرد دیگر برای سنسورهای حرکتی آورده شده است

.باز و بسته شدن درب‌های اتوماتیک

روشن و خاموش کردن شیرهای آب به صورت اتوماتیک

روشن کردن لامپ‌ها وقتی شخصی وارد اتاق می‌شود

کنترل نمایشگرهای خودپردازدر گیت‌های ورودی اتوماتیک برای

برخی از پارکومترها
💢 برای مشاهده ی انواع سنسور و پنل های دزدگیر سیمکارتی و تلفن شهری میتوانید به لینک زیر مراجعه کنید

https://egbu.ir/product-category/%d8%a8%d8%af%d9%88%d9%86-%d8%af%d8%b3%d8%aa%d9%87%e2%80%8c%d8%a8%d9%86%d8%af%db%8c/security-systems/fire-alarm-system/

کارشناس فروش الکتروگستربوشهر در ۲۴ ساعته شبانه روز جهت پاسخگویی به سوالات و راهنمایی شما عزیزان در کنارتان هستند.

09120409698

09031661466

09166360205

07733552258

Electrogostar
ارسال دیدگاه