آموزش نصب گام به گام دوربین مداربسته قسمت اول

آموزش گام به گام نصب دوربین مدار بسته در ساختمان ها

نها انتخاب یک سیستم مدار بسته نمی تواند خیال شما را از پوشش نیاز های حفاظتی راحت کند بلکه نصب دوربین مدار بسته در ساختمان های مسکونی یا دولتی باید توسط تکنیسین های متخصص انجام شود اما اگر به این تکنسین ها دسترسی نداشته باشیم می توانیم از افرادی استفاده کنیم که در زمینه لوازم الکترونیکی متخصص هستند. در این صورت باید توجه کنید که کیفیت کار به اندازه حالت اول مطلوب نخواهد بود. در این مقاله تمام موارد لازم برای نصب دوربین مدار بسته در یک ساختمان را توضیح داده ایم. با ما همراه باشید.

برای نصب دوربین مدار بسته باید به موارد متعددی را رعایت کنیم، از جمله، تعداد و نوع دوربین های مدار بسته ، قیمت محصولات و هزینه نصب و راه اندازی ، محل دقیق نصب دوربین ها ، نوع کابل ها و تجهیزات جانبی ، نحوه کابل کشی و مسیر های مناسب و چندین و چند مورد دیگر. در ادامه بصورت گام به گام مراحل نصب و راه اندازی سیستم مدار بسته را تشریح می کنیم.

گام اول : تصمیم گیری بابت خرید سیستم دوربین مدار بسته و تجهیزات وابسته

نخستین مرحله تصمیم به استفاده از سیستم دوربین مدار بسته است. اطلاع دقیق از اینکه چه فضاهایی نیاز به پوشش دوربین دارند می تواند تا حدود زیادی نوع سیستم مدار بسته ای که باید انتخاب شود را معین کند. تصمیم در مورد، بودجه ای که برای خریداری دوربین ها در نظر گرفته اید، نوع نمایش و زمان ضبط تصاویر ، انتقال تصویر و مواردی از این دست در این قسمت باید گرفته شود.

نصب دوربین مدار بسته
محل نصب دوربین مدار بسته باید به درستی انتخاب شود

گام دوم : خرید دوربین مدار بسته و تجهیزات وابسته

با توجه به محل قرار گرفتن دوربین ها ، نوع و مدل دوربین های مدار بسته مشخص می شود ، از دوربین های دام معمولا در محیط های داخلی و سر پوشیده و از دوربین های بولت در محیط های بیرونی و روباز استفاده می شود . پس از مشخص شدن تعداد دوربین ها ، دستگاه ضبط مورد نظر انتخاب می شود معمولا تعداد کانال های دستگاه ضبط را حدود ۱۰ الی ۱۵% به عنوان امکان توسعه آینده بیشتر در نظر می گیرند.

در گام بعدی تعداد روزهایی که نیاز به تصویر ضبط شده دوربین ها دارید و سپس میزان هارد دیسک دستگاه انتخاب می شود . ما به شما نرم افزار محاسبه هارد ایران سکوریتی را پیشنهاد می کنیم ، با دانلود رایگان این نرم افزار و نصب بر روی تلفن همراه اندروید خود می توانید به سادگی با چند کلیک ساده میزان هارد دیسک مورد نیاز خود را بر اساس تعداد دوربین ها و همچنین روزهای مورد نیاز محاسبه کنید.

سایر تجهیزات از قبیل کابل شبکه ، سوئیچ ، کانکتور ها و … نیز با توجه به تعداد دوربین ها محاسبه و در نظر گرفته می شوند. باید توجه داشته باشید که در این مرحله انتخاب برند مناسب دوربین مدار بسته ، مهم ترین کاریست که باید انجام شود. شما می توانید به صورت رایگان از مشورت کارشناسان ما در ایران سکوریتی بهره مند شوید و سیستم مدار بسته مناسب خود را انتخاب کنید.


گام سوم : انتخاب محل مناسب برای نصب دوربین مدار بسته

یکی از مهمترین موارد، جانمایی دوربین ها بصورت صحیح و اصولی در یک ساختمان است. معمولا جانمایی دوربین بر اساس نیاز افراد تغییر می کند، چرا که افراد مختلف  نیاز های حفاظتی متعددی دارند ما در این مقاله سعی می کنیم برخی از رایج ترین قسمت های یک ساختمان را که باید توسط سیستم مدار بسته استاندارد پوشش داده شود را برای شما توضیح بدهیم.

مهم ترین قسمت های یک ساختمان که توسط دوربین مدار بسته پوشش داده می شوند عبارتند از :

 • بر اصلی ساختمان –  فضای بیرون ساختمان
 • درب ورودی نفر رو و درب ورودی مخصوص خودرو
 • درب پشت بام ساختمان
 • پنجره ها و سایر مبادی ورودی ساختمان
 • راه پله ها و فضای جلوی درب آسانسور
 • محوطه ی لابی ساختمان
 • پارکینگ ساختمان
 • اتاق برق ، اتاق ژنراتور و سایر قسمت های حیاتی ساختمان
 • فضای جلوی انباری در ساختمان های مسکونی
 • ….

پس از مشخص شدن موقعیت های مهمی که باید توسط دوربین مدار بسته پوشش داده شوند، باید محل نصب دقیق هر دوربین و نوع آن مشخص شود، سپس متراژ کابل و مقدار سایر تجهیزات مصرفی محاسبه شود.

نصب دوربین مدار بسته
آموزش نصب دوربین مدار بسته

هنگام نصب دوربین های مدار بسته در یک ساختمان مسکونی یا اداری، رعایت کردن برخی موارد می تواند طول عمر تجهیزات را افزایش دهد. برخی از مهمترین موارد بصورت زیر هستند:

 • نصب دوربین مدار بسته باید به گونه ای باشد که در هیچ نقطه ای کابل دوربین مشاهده نشود ، به عبارت دیگر کلیه مسیر کابل کشی باید یا بصورت توکار و از درون لوله هایی که برای این کار کشیده شده عبور می کند که برخی از انواع لوله ها شامل لوله فولادی ، لوله فلکسی ، لوله پلی اتیلن و … هستند به علاوه در صورتیکه دوربین در داخل ساختمان نصب شود، کابل ها از درون داکت های پلاستیکی عبور داده می شوند.
 • هنگام جانمایی دوربین بهتر است زاویه نصب آن به گونه ای باشد که حتی الامکان روبروی نور مستقیم خورشید قرار نداشته باشد.
 • فضای جلوی دوربین نباید شامل پوشش های مختلف گیاهی یا مصنوعی باشد چرا که این پوشش ها میدان و عمق دید دوربین را کاهش می دهند.
 • در برخی موقعیت ها ، نصب دوربین در فضایی که در معرض دید همه باشد می تواند به لحاظ روانی مانع بسیاری از فعالیت های مجرمانه شود در اینصورت بهتر است از دوربین های با ظاهر بزرگ تر استفاده کرد و دوربین را در جایی نصب کرد که در معرض دید حداکثری باشد.
 • توصیه می شود که دوربینهای بیرونی جهت عملکرد بهتر در گرمای تابستان ، سرمای زمستان و هوای نامساعد در زیر سایه بان یا برآمدگی های بیرونی ساختمان ها نصب شود.
 • دوربین مدار بسته باید به گونه ای نصب شود که از دسترس سارقین و افراد سودجو دور بوده و حداقل جلب توجه را داشته باشد. به علاوه نحوه نصب و نوع دوربین باید به گونه ای باشد که در فضاهای بیرونی زاویه دید بیشتری را تصویر برداری کند.
 • از نظر استاندارد ، تغذیه دوربین ها باید توسط یک منبع تغذیه مستقل که برای سیستم مدار بسته در نظر گرفته شده تامین شود ، این منبع تغذیه در کنار دستگاه DVR یا NVR ، سیستم قرار می گیرد اما در مواردی نیز می توانیم جهت صرفه جویی در میزان تجهیزات مصرفی، از نزدیکترین پریز برق به دوربین کابل کشی برق را انجام دهیم.
Electrogostar
ارسال دیدگاه