تعمیر و عیب یابی دزدگیر اماکن

عیب یابی دزدگیر

اولین گام در عیب‌یابی دزدگیر اماکن و رفع آن، شناسایی علت اصلی مشکل است. در این مطلب شایع‌ترین علل بروز عیوب و اشکالات در سیستم دزدگیر اماکن را بیان کرده و توضیح داده‌ایم. هنگام عیب‌یابی دزدگیراماکن باید بر حسب مورد، قسمت‌های مختلف سیستم، شامل باتری‌ها، کنترل‌پنل ، حسگرها، و زنگ یا آژیر بررسی شوند.
در مورد دزدگیرهای اماکن مجیک که اجزای سخت افزاری آن بسیار قابل اعتماد هستند، عیوب معمولا توسط روش‌ها نصب ضعیف یا طراحی غیرصحیح حسگرها ایجاد می‌شوند. هنگام نصب نیز اتصالات کابل، شایع‌ترین منبع بروز اشکالات هستند. بنابراین پیش از بررسی علل احتمالی ایجاد عیوب، چند پیشنهاد و توصیه در مورد نصب سیستم را یادآوری می‌کنیم.
هنگام اتصال کابل‌ها، همیشه:
• اطمینان حاصل کنید که تمام رشته‌های هسته کابل حتما در داخل یا زیر ترمینال قرار گرفته باشند و پیچ ترمینال به صورت امن نصب شده است (پیچ‌های ترمینال را بیش از حد سفت نکنید زیرا این کار ممکن است سبب بریدن سیم‌ها شود).
• هسته کابل را در اطراف پیچ‌های ترمینال در جهتی بپیچانید که پیچ سفت می‌شود (وقتی از بالا به پیچ نگاه می‌کنید در جهت ساعتگرد).
• اطمینان حاصل کنید که هیچ بخشی از سیم‌ها زیر پیچ ترمینالی که مربوط به آن‌ها نیست نرفته باشد.
• کابل ها را با استفاده از ترمینال بلوک وصل کنید، زیرا در غیر این‌صورت سیم‌ها در مجاورت هم به مرور زمان اکسید شده و اتصال آن‌ها قطع خواهد شد.
و هرگز:
1- قبل از اتصال به یک ترمینال، کابل را در دهان خود قرار ندهید و مراقب باشید به هیچ عنوان مرطوب نباشد، زیرا در این صورت هسته به سرعت دچار خوردگی خواهد شد.
2- کابل‌ها را زیر فرش‌ها یا کفپوش‌های چوبی اجرا نکنید، زیرا به مرور زمان و با راه رفتن از روی آن‌ها دچار ساییدگی خواهند شد.

شایع‌ترین علل بروز اختلال در عملکرد سیستم دزدگیر اماکن
بنا به تجربه‌ی چندین‌ساله‌ی ما در تعامل با مشتریان الکتروشاپینگ، موارد زیر را می‌توان به‌عنوان شایع‌ترین علل بروز عیوب و اختلال در عملکرد سیستم‌های دزدگیر اماکن عنوان کرد:
• کارنکردن سیستم در اثر قطع منبع تغذیه
اگر دزدگیر شما باتری پشتیبان نداشته باشد، سیستم در حین قطع برق کار نمی‌کند . حتی سیستم هایی با منبع تغذیه پشتیبان معمولا فقط برای مدت زمان محدودی (مثلا ۴۸ ساعت) کار می کنند، بنابراین از این موضوع آگاه باشید و هنگام عیب‌یابی دزدگیر به عنوان یکی از دلایل احتمالی آن را در نظر داشته باشید.
• خرابی باتری پشتیبان
باتری باید در بازه‌های زمانی معین تعویض شود . باتر‌های سیستم آلارم که به طور کامل در طی قطع برق تخلیه می‌شوند، گاهی اوقات خراب شده و توانایی شارژ شدن مجدد را از دست می‌دهند. اگر قطع برق بیش از ۴۸ ساعت طول کشید، پس از از آن باتری را حتما تست کرده و از خراب نبودن آن اطمینان حاصل کنید.
• مشکلات سیم‌کشی‌ها و اتصالات
گاهی اوقات یک سیستم هشدار می‌تواند مشکلات اتصال داشته باشد. این موضوع یا مربوط به سیم‌کشی‌ها و یا ارتباط با کنترل پنل است. به عنوان مثال ممکن است یکی از خطوط به هر دلیلی قطع شده باشد. در هر صورت، شناسایی و حل این مشکل باید با بررسی سیم‌ها و کابل‌ها صورت گیرد. اما معمولا در این گونه موارد نیاز به بررسی توسط یک متخصص وجود دارد.
• تغییرات در ساختمان
اگر تغییری در خانه یا محل کار خود ایجاد کردید، فراموش نکنید که سیستم امنیتی خود را به روز کنید. چرا که پنجره‌ها و درب‌‌های اضافی نصب سنسورها و آشکارسازهای اضافی را می‌طلبند. عدم انجام این کار منجر به آسیب پذیری خانه شما خواهد شد.
• برنامه نویسی یا نصب نادرست
گاهی اوقات مشکلی با سیستم زنگ خطر نصب شده یا برنامه ریزی شده وجود دارد. تکنسین‌ها و نصب‌کننده‌ها گاه گاهی اشتباه می کنند. بازرسی کامل توسط یک متخصص حرفه ای می‌تواند مشکلات را با سیستم های امنیتی حل کند.
• تعداد ناکافی آشکارسازها
این نکته نیز بسیار مهم است که یک سیستم را بر اساس خانه خاص خود خریداری کنید و حسگرهای کافی برای حفاظت کافی داشته باشید. مطمئناً یک آشکارساز شکست شیشه که در اتاق نشیمن شما نصب است قادر به شناسایی کسی که از پنجره زیرزمین وارد شود، نیست.
نکته‌ی آخر:
در حالت کلی با خرید یک سیستم دزدگیر اماکن باکیفیت نظیر انواع دزدگیر اماکن مجیک و سپس نصب آن توسط یک متخصص حرفه‌ای و در آخر تعویض به موقع تجهیزات آن (هر یک از تجهیزات به کار رفته در این سیستم‌ها عمر مفید معینی دارند)، می‌توانید همواره و بدون بروز هیچ گونه مشکلی، در نهایت اطمینان و امنیت از سیستم دزدگیر اماکن خود بهره‌مند شوید.

Electrogostar
ارسال دیدگاه