نحوه ی محاسبه ذخیره برق

نحوه ی محاسبه ups
Ups یک دستگاه الکترونیکی می باشد که وظیفه اصلی آن تامین برق مصرف کننده های برقی همچون دوربینهای مداربسته ، دستگاههایdvr ، nvr و… در مواقع قطعی برق شهری میباشد. یو پی اس ها علاوه بر این وظیفه اصلی میتوانند وظایفی همچون جلوگیری از نوسانات برق ، جلوگیری از نفوذ نویز برق و … را برای ما انجام دهند.
در هنگام خرید ups ابتدا باید به نوع یو پی اس از لحاظ ساختار داخلی دقت کنیم ، در کل ups ها از لحاظ ساختار داخلی دارای دو نوع online و offline می باشند.
یو پی اس offline : یو پی اس هایی هستند که در مواقع وصل بودن بودن برق شهری برق خروجی را مستقیما از برق ورودی یا شهری تامین می کند و فقط در مواقعی از inventor و برق باطری ها استفاده میشود که برق قطع شود ، لذا این دستگاهها در مواقع وصل بودن برق شهری توانایی تثبیت ولتاژ برق شهری را ندارند.دسته ای دیگر از ups های offline وجود دارند که داخل آن ها از stabilizer استفاده شده و به این دستگاهها line interactive گفته میشود.
دستگاههای offline به طور کلی برای سیستمهای مداربسته به علت دارا نبودن استابیلایزر و قطعی برق در حد میلی ثانیه دستگاههای مناسبی به شمار نمی آیند ولی موقع خرید باید اولویتها برای خرید یو پی اس در نظر گرفته شود چرا که در بعضی پروژه ها برای کارفرما فقط تامین برق دوریبن هایش مهم است.
یو پی اس online : دستگاههایی هستند که برق خروجی خود را برای مصف کننده فقط از inventor تامین میکند و این امر باعث میشود که ما همیشه ولتاژ خروجی تثبیت شده ای داشته باشیم و هنگام برق ورودی یا شهری وقفه ای در تامین برق خروجی برای مصرف کننده مثل دوربین یا دستگاه dvr نخواهیم داشت ، لذا این موضوعات باعث بالاتر بودن کیفیت و قیمت این ups ها نسبت به ups های offline شده است و برای پروژه های دوربین مداربسته که دارای حساسیت بالایی هستند پیشنهاد میشود از این دسته ups ها استفاده شود.
محاسبه آمپر باطری ها برای پروژه دوربین مداربسته
هنگاه خرید و انتخاب ups مناسب برای پروژه دوربین مداربسته خود دقت به چند نکته زیر الزامی است :
1- محاسبه توان کل توان مصرفی پروژه
( معمولا هر دوربین مداربسته 15 وات ، dvr و nvr 50 وات ، مانیتور 100 وات میباشد.)
2- میزان زمانی که ما میخواهیم بک آپ داشته باشیم بر حسب ساعت
3- انتخاب باطری با کیفیت خوب و دارای تاریخ تولید نزدیک به فاکتور خریدمان
4- حدود 30% از توان یو پی اس صرف راه اندازی خود ups میشود.
حال برای بدست آوردن آمپر باطری های خود در یک ساعت مشخص طبق فرمول زیرعمل میکنیم :
5.jpg
مثال : جمع توان مصرفی کل دوربینها و دستگاههای nvr و سوئیچ های ما در یک پروژه دوربین مداربسته 500 وات میباشد و میخواهیم هنگام قطع شدن برق 2 ساعت پشتیبانی برق داشته باشیم.باطری مناسب برای این پروژه دوربین چند آمپر میباشد؟
قدم اول انتخاب ups مناسب با توجه به توان 500 وات و 30% اتلاف انرژی یو پی اس ها میباشد که یوپی اس 1kva یا 1.2kva lمیباشد.حال طبق فرمول زیر میزان آمپر هر باطری را با توجه به میزان بک آپ برق دوربینها بدست می آوریم.
7.jpg
نحوه محاسبه زمان مصرفی ups
برای بدست آوردن زمان مصرفی ups طبق فرمول به موارد ذیل نیاز است :
6.jpg
1- توان مصرفی کل دوربین های مداربسته و دستگاه های ضبط. (p )
( معمولا هر دوربین مداربسته 15 وات ، دستگاه nvr یا dvr 50 وات و مانیتور 100 وات میباشد. )
2- ولتاژ باطری که معمولا 12 ولت هستند.( vbat )
3- تعدا باطری ها ( N )
4- آمپر باطری ها ( A BAT )
0.8% در فرمول نشان دهنده ضریب توان در داخل یو پی اس ها میباشد.
مثال : برفرض یک سیستم مداربسته داریم که توان مصرفی اش 300 وات میباشد. حال که UPS ما که دارای 2 عدد باطری 12 ولتی با آمپر 65 میباشد چند ساعت از سیستم مداربسته ما میتواند پشتیبانی کند؟

Electrogostar
ارسال دیدگاه